8/03/2004

دوستان عزيز!

تقريبا از آغاز شکل‌گيری وب‌لاگ‌ها ضرورت داشتن تشکلی که بتوانيم خواسته‌های‌مان را به صورت جمعی مطرح کنيم احساس می‌شده است. برای ايجاد اين تشکل دوستان زيادی تلاش کرده‌اند. اکنون پس از نزديک سه سال که از حيات وب‌لاگستان می‌گذرد کيفيت و کميت وب‌لاگ‌ها به حد و حدودی رسيده است که بتوانيم کانونی مجازی و متناسب با ماهيت وب‌لاگ‌ها و فضای اينترنتی تاسيس کنيم.

سايتی را که ملاحظه می‌کنيد حاصل تلاش جمعی از دوستان شماست اميدواريم با عضويت در اين سايت و پس از آنکه تعداد اعضا از صد نفر گذشت. بحث بر سر منشور و پس از تصويب منشور بحث بر سر اساسنامه را آغاز کنيم.

لطفا به اين نکات توجه داشته باشيد.

  1. اين سايت، سايتی موقتی است و تمام دست‌اندرکاران آن به صورت موقت و صرفا به منظور راه‌اندازی اوليه هسته‌ی کانون تشکيل شده است و پس از تصويب منشور و اساسنامه منحل می‌شود تا طبق روال پيش‌بينی شده در اساسنامه ارکان کانون وب‌لاگنويسان ايران انتخاب شوند.
  2. عضويت در اين سايت به معنای عضويت در کانون وب‌لاگ‌نويسان ايران نيست و صرفا اقدامی برای تاسيس آن است. بی‌شک پس از تصويب منشور و اساسنامه کسانی که موافق با منشور و اساسنامه باشند می‌توانند تقاضای عضويت کنند و طبق روال پيش‌بينی شده در اساسنامه عضو شوند.

روالی که برای بحث و تصويب مشنور و اساسنامه در نظر گرفته شده است و طی چند هفته آن را آزموده‌ايم به اين شکل است.

  1. برای عضويت نخست فرم کنار اين صفحه را پر کنيد. برای شما ايميلی ارسال می‌شود چنانچه آن ايميل را ريپلای بزنيد. عضويت شما تاييد می‌شود.
  2. بعد از تاييد عضويت پيش‌نويس منشور برای‌ات ارسال می‌شود.
  3. بعد از مدتی که تعداد اعضا به صد نفر رسيد. بحث در مورد منشور آغاز می‌شود. بند بند منشور به بحث گذاشته می‌شود و رای‌گيری می‌شود.
  4. بعد از تاييد منشور پيش‌نويس اساسنامه برای‌تان ارسال می‌شود و بحث اساسنامه آغاز می‌شود.

چند نکته:

  1. لطف فقط در قسمت نظرخواهی نظر بدهيد و به هيچ‌وجه مطالبی را پست نکنيد تا فضای سايت مخدوش نشود.(برای نوشتن مطلب می‌توانيد از پنلاگ2 که مخصوص اعضا است استفاده کنيد.)
  2. فقط حول موضوع طرح شده بحث کنيد و از بحث‌های خارج از موضوع يا دادن لينک‌های خبری خودداری کنيد.
  3. هيچ‌گونه توهين و ناسزاگویی و بحث‌های شخصی پذيرفته نيست و موجب تشتت می‌شود. صميمانه از شما تقاضا می‌شود به هيج‌وجه به اين جوها دامن نزيند و از آن دوری کنيد.

اميدوارم بتوانيم در جوی صميمی و دوستانه اين کار را به سامان برسانيم و طلسم باوری شبه خرافی که ايرانيان نمي‌توانند کار جمعی کنند را بشکنيم.


15بیان و اندیشه:

Blogger Fozoolak گفت:

اگر قرار است اعضا پست نکنند و فقط در قسمت نظرخواهي نظر خودرا بيان کنند بهتر نيست که مسئله وبلاگ گروهي را کنار بگذاريم و در آن وبلاگ فقط ادمين (يا چند نفر که ادمين هستند ) پسوورد وبلاگ را داشته باشند؟به عبارت ديگر وبلاگ پنلاگ فقط محلي برای خبر دادن به بقيه اعضاء گروه باشد و ساير اعضاء گروه (و همينطور تمامي وبلاگنويسان غيرعضو هم) با وارد نمودن پسوورد وبلاگ شخصيشان با هويت وبلاگي مشخص در قسمت کامنتينگ نظرشان را اعلام کنند؟. چون وقتي اين وبلاگ به همه اعضاء دعوتنامه بفرستد بدين معنيست که کليه اعضاء حق پست کردن دارند. اينجور کارها با خواهش و درخواست قابل انجام نيست. وقتي اين امکان وجود دارد که از طريق فني قانوني اعمال شود بهتر است از آين امکان استفاده شود. چون ممکن است يکوقت من فضولک به تشخيص شخصي خودم (که برای ديگران هم ممکن است قابل قبول باشد و ممکن است نباشد) مطلب خاصي را درآن وبلاگ بگذارم و با زياد شدن تعداد اعضاء اين خطا هرروزه از طرف ديگران هم اتفاق بيفتد و نتيجه هرج و مرج بي نظمي کامل درآن وبلاگ خواهد بود. اگر با آين سيستم عمل شود نيازی به ارسال دعوتنامه و کارهای جانبي هم نخواهد بود چون هرکس که يک پسوورد شخصي در بلاگ اسپات داشته باشد بدون دريافت دعوتنامه ميتواند در قسمت کامنتينگ پيام خودش را بگذارد.با اينکار کل آن سه نکته ای که فرموديد اعضاء رعايت کنند خودبخود منتفيست و خطر مخدوش شدن فضای سايت از بين خواهد رفت. .مسئله عضويت در گروه جدای از دسترسي به محيط پست مطلب در وبلاگ ميتواند مطرح شود. بدينمعني که در صفحه اصلي وبلاگ (و با زيادشدن تدريجي تعداد اعضاء) در صفحه ای مجزا از آن وبلاگ با لينکي در صفحه اصلي، اسمي اعضاء و لينک وبلاگ شخصيشان نمايش داده شود. البته اين نظر بنده دررابطه با اعلام شما که از اعضاء خواستيد مطلب در وبلاگ نگذارند نوشته شده و اگر تبصره خاصي در اينمورد مطرح است (مثلا" اينکه مطلب خاصي را هر کدام از اعضاء بتوانند بگذارند) بهتر است از همان ابتدا بصورت قانونمند اعلام شود.
..........................................
ضمنا" حسن آقای عزيز نام وبلاگ ارنستو چه گوارا از قلم افتاده است. آدرس وبلاگ آرمين گيله مرد نيز اشتباه است و به وبلاگ آقای حسن رجب نژاد اشاره ميکند.
لطفا" اصلاحشان کنيد متشکرم

فضولک

1:06 AM  
Blogger ادمین گفت:

سلام. ببینید حسن آقا اشکال کار اینجاست که شما میخواهید از این فضا برای دو کار استفاده کنید. معمولا" در اینجور برنامه ها سایت اعضا جدا از سایت رسمی یک ارگان هست. اینجا جائی نیست که شما دائم به دوستان گوشزد کنید رعایت چه و چه رو بکنند و در عین حال مطالبش مورد دید عموم باشه (عضو و غیر عضو). به نظر من باید یک سایت مجزا برای گفتگوی اعضا درست کنید که هر چه خواستند اونجا با هم بحث کنند و مطلب پست کنند و غیره. سایتی که عمومی نباشه. اینجا هم سایت رسمی انجمن باشه. اصولا" ادغام این دو به نظر من پروفشنال نیست که نیست. اینم پنجاه سنت نظر بنده. قربان همگی :)

5:05 PM  
Blogger Ernesto che guevara گفت:

This comment has been removed by a blog administrator.

5:20 PM  
Blogger شبح گفت:

هاله جان!
کاملا با تو موافق هستم.
آيا راهی وجود داره که هيچ‌کس نتونه پست کنه و فقط اعضا بتونن کامنت بگذارن؟
البته ديدن کامنت‌ها توسط غيراعضا از نظر من اشکالی نداره و خوب هم هست.

2:13 AM  
Blogger ادمین گفت:

شبح جان راهش این هست که تمام اعضائی رو که به سایت اضافه کردید به عنوان ممبر اسمشون رو پاک کنید و تنها به لینکی در صفحه اصلی بسنده کنید.

من باشم چه میکنم؟ یک سایت مخصوص اعضا میگذارم با همه امکانات جر و بحث. یک سایت رسمی (که همین باشه) بدون امکانات کامنت گذاری و تماس رو محدود میکنم به ایمیل. اگر کسی واقعا" پیشنهادی یا حرفی قابل گفتن و شنیدن داشته باشه زحمت یک ایمیل فرستادن به خودش میده.

به نظر من سایت رسمی نباید نیاز به ژاندارم شبانه روزی داشته باشه که مثلا" ملت نیان توش فحش خواهر و مادر بنویسند - حالا گذشته از جر و بحث افراد. پولاد عزیز لطف کرده برای من یک دعوت نامه جی میل فرستاده. اگر میل دارید اونو برای یک ایمیل جدید میتونید استفاده کنید برای تماس عموم.

به هر حال تفکر و تجدید نظر جایزه به نظر من.

3:58 AM  
Blogger Ali گفت:

سلام به همه
نمی دونم چرا اینقدر کند پیش میریم ؟
چرا 2 تا بلاگ درست کردید من واقعا نمی دونم الان بحث ها کجا در جریان هست ؟

الان 2 اه داره می گذره ما همچنان اندر خم یک کوچه ایم
بابا یک کم زودتر

حسن آقای عزیز
بلاخره یه وبلاگی باید باشه تا اعضا ت سر هم بزنن و بحث کنن و فاتحه ی تمیزی و نظم مطالب رو بخونن خب این بلاگ رو بذار برای همین کار دیگه
بعدا هم یه سایت درست میکنیم برای سایت رسمی کانون

اینم نظر من

علی ن

3:00 PM  
Blogger rouzbeh گفت:

من هم با ايجاد دو تا وبلاگ مخالفم و فكر مي كنم كه باعث به هم ريختگي كار ها و نظرات بشه

10:00 AM  
Blogger Khorshid Khanoom گفت:

دوستان، من نظرم رو در پستی در وبلاگ پن لاگ دو نوشتم.

1:31 AM  
Blogger Fozoolak گفت:

دوستان عزيز علي و روزبه
وجود دو وبلاگ ضروريست چون محل بيانيه ها و تصميمات کانون بايد مجزااز مطالب پست شده توسط اعضاء گروه باشد. آنچه اعضا پست ميکنند ممکن است نظر شخصيشان باشد و ربطي به نظر اکثريت (که در وبلاگ کانون اعلام ميشود) نداشته باشد بنابراين صحيح نيست نظرات مختلف و شايد متضاد در وبلاگ اصلي کانون درج و موجب سردرگمي و گيج شدن خوانندگان شود. البته اينکه کدام وبلاگ محل بيانيه ها و ارگان کانون و کداميک محل ارسال مطالب اعضا باشد قابل بحث است. ميتوان به پيشنهاد علي عزيز عمل کرد و همين وبلاگ حاضر محل بحث اعضا باشد و برای بيانيه ها از پنلاگ 2 استفاده کرد ، يا اينکه اصلا" يک وبلاگ جديد برای بيانيه ها درست کرد. در هرصورت تصميم اکثريت هرچه باشد بيد سريعتر اتخاذ شود چون تاخير سبب سردرگمي بيشتر و دلسردی اعشا خواهد شد.
موفق باشيد
فضولک

11:08 PM  
Blogger شبح گفت:

دوستان توجه داشته باشيد الان همه چيز موقتی است. اعضا موقتی هستند و مسئوليت‌ها موقتی است و قرار نيست بيانيه‌یی داده شود وحرفی زده شود الان فقط می‌خواهيم منشور و اساسنامه را تهيه کنيم بعد که اساسنامه توصيب شد طبق آن عضو می‌گيرم و سايت تاسيس می‌کنيم و بقيه کارها.
اين که در حال حاضر دو تا جا داشته باشيم يکی اعضا بتوانند مطالب پست کنند و همه بتوانند نظر دهند که اينجا باشد يکی هم پنلاگ که فقط اعضا می‌توانند نظر بدهند و کسی جز ادمين‌ها نمی‌تواند چيِزی پست کند. من فکر می‌کنم اين بهترين شکل است.

1:58 AM  
Blogger ادمین گفت:

من هم با دو سایت موافقم. معمولا" اگر به سایت انجمن های مختلف بروید بخشی هست مخصوص اعضا که تنها با داشتن رمز عبور میشه بهش وارد شد. اونجا اطلاعات خصوصی و غیره ثبت میشه. الان همین بحث رو هم نمیبایست در جای عمومی کرد. در ضمن حسن آقا جان، آدرس سایت اعضا رو فقط باید برای اعضا ایمیل کنید. اعلام کردنش در اینجا به کل ماهیت کار رو به همون تبدیل میکنه که نمیخواهیم ... به عبارت دیگه بازدید مسائل اعضا توسط عموم.

3:50 AM  
Blogger Ali گفت:

حسن آقا جان :
چرا لیست اعضای موقت را آپدیت نمی کنی
کجایی ؟؟

بجنبید اول کار تا جایی که می شه آنلاین باشید
مثل علی انلاین

علی ن

1:10 PM  
Blogger roya گفت:

با سلام و تشکر از دعوت شما، دوستان متاسفانه جواب دعوتنامه را که می خواهم بدهم مرتب می نویسد خطا- چه کارش باید بکنم؟رویا ساهرroyasaher.blogspot.com

6:58 AM  
Blogger zeinab گفت:

سلام دوستان عزیزم من از طریق وبلاگ زیتون به جمع شما آمده ام و سعی می کنم تمام مطالب شما رو دنبال کنم و امیدوارم عضو موثری برای این کانون باشم... با تشکر... (ببخشید وسط صحبتتون پریدم)

9:57 AM  
Blogger madyar گفت:

سلام .چرا كامنتهاي من پست نميشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با گفتن اينكه موافق حركتهاي دموكراتيك هستم و با توجه به اين كه وجود چنين كانوني را در فضاي وبلاگستان متصور نيستم و دلائلم را هم قبلا مطرح كرده ام خواهشمندم كه عضويت موقت مرا در اين كانون لغو نمائيد.
گسسته باد زنجير استبداد
زنده با آزادي
مديار

1:26 AM  

Post a Comment

<< خانه